Dlaczego kochamy toksyczne relacje?

by - listopada 16, 2018



Wracam właśnie z tygodnia spędzonego w Niemczech, gdzie poznałam świetnych ludzi i spędziłam cudowny czas! Kilka godzin jazdy za mną, pozostało jeszcze co najmniej drugie tyle, więc uznałam, że to świetna okazja do spisania kilku moich przemyśleń.

Jestem zdania, że środowisko, w którym przebywamy ma ogromny wpływ na kształtowanie naszej osobowości! Sama po sobie widzę, jak często przejmuję frazy czy zachowania osób, wśród których spędzam czas.
Kiedyś zdarzało mi się trzymać z ludźmi, którzy zamiast ciągnąć mnie w górę, spychali mnie w dół.

Dlaczego utrzymujemy takie znajomości zamiast raz na zawsze skończyć z toksycznymi relacjami?



Zdjęcia:  Marcin Sędkowski
1. Czujemy się komfortowo
Przypomina mi się sytuacja, kiedy moje samopoczucie nie było w najlepszym stanie, a tego dnia miałam zaplanowany trening na siłowni. Zadzwoniłam do mojego chłopaka, oczekując, że usłyszę "Nati, odpocznij sobie skoro słabo się czujesz, połóż się, poćwiczysz kiedy indziej". Chciałam dostać rozgrzeszenie za moje lenistwo. Wiesz co zamiast tego usłyszałam?
"Kotku, idź na trening, daj z siebie wszystko, poczujesz się dużo lepiej i będziesz miała satysfakcję!" 
Rozumiesz? Nie czułam się komfortowo z myślą, że muszę się zebrać i iść na siłownię, ale jeden telefon wystarczył, bym dostała zastrzyk motywacji.
Chcemy otaczać się ludźmi, którzy w takiej sytuacji powiedzieliby to, co chcemy usłyszeć. Tak jest wygodniej. Tak jest łatwiej.



2. Czujemy się usprawiedliwieni
Znasz to wewnętrzne poczucie winy, że ze względu na lenistwo lub brak motywacji nie udało Ci się zrobić czegoś, co sobie zaplanowałaś? Być może nachodzą Cię myśli, że jednak pora by już się w tym życiu trochę ogarnąć, ale potem uświadamiasz sobie, że przecież Anka, Michał i Kaśka nic w tym kierunku nie robią. Czujesz się usprawiedliwiona/y - "nikt" nic nie robi, a więc Ty też nie musisz. Znowu ten upragniony komfort!




Dla mnie relacje, które nie stawiają przed Tobą wyzwań i nie pomagają Ci się rozwijać po prostu nie są wartościowe! W życiu nie chodzi o to, żeby zawsze obierać najłatwiejszą drogę i iść na skróty.. Dlatego uwielbiam otaczać się ludźmi, którzy są ambitni, mają piękne i wielkie plany na przyszłość, a przy tym wszystkim jeszcze zarażają pozytywną energią!
 


Jakie masz zdanie na temat dołujących znajomości?

You May Also Like

12 komentarze

 1. Tkwiłam kiedyś w takim toksycznym związku, wtedy uważałam, że chłopak wie lepiej, wygodniej mi było, gdy on za mnie decydował- nie ponosiłam odpowiedzialności za złe wybory. Teraz, wolę gdy mogę sama podjąć decyzję, a swoje życie dzielę z człowiekiem, który owszem stawia mi wyzwania, ale niesamowicie mnie przy tym wspiera i dzięki niemu się rozwijam. Fajnie, że poruszyłaś ten temat, bo jeszcze u nikogo nie czytałam o tym.
  Świetne zdjęcia!
  Buziaki,
  https://ysiakova.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie masz pojęcia co to znaczy toksyczny związek ><><>< Nie każdy kto jest NIEODPOWIEDNI jest TOKSYCZNY. Polecam rozróżniać pojęcia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, co to znaczy toksyczny i uwierz, chłopak nie musi bić dziewczyny aby relację uznać za toksyczną. Toksyczna, czyli trująca nasze samopoczucie, codzienność a w dłuższej perspektywie całe życie. Nie musi dojść do rękoczynów, fizycznej agresji, by znajomość spychała nas w dół (zatruwając nas) :) Polecam czasem patrzeć szerzej niż tylko ze swojego punktu widzenia :)
   Pozdrawiam i miłego wieczoru.

   Usuń
 3. Zgadzam się z tym, że często wybieramy tak, żeby było nam wygodniej. I zgadzam się z Tobą, że toksyczna relacja to nie tylko sama przemoc fizyczna, bo ta psychiczna jest jeszcze o wiele gorsza. Drugi człowiek potrafi czasem tak "opętać", że traci się kompletnie widzenie rzeczywistości i tego, że ktoś jest zły.
  Mój blog-klik

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja osobiście jestem zdania, że nie warto tkwić w nieskończoność w toksycznej przyjaźni, związku czy zwykłej koleżeńskiej relacji. Lepiej od razu na starcie się odciąć niż zatruwać sobie organizm :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja byłam kiedyś w toksycznej przyjaźni. Bardzo trudno było mi się od tego oderwać. Bałam się, że zranię drugą osobę, jednak postanowiłam to skończyć. Decyzji nie żałuję. :) Ładne zdjęcia!
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi się wydaje, że często też boimy się postawić, bo toksyczni ludzie ciągną nas w dół. A nam się wydaje, że jesteśmy już na samym dni i nikt nas nie zaakceptuje.

  http://sar-shy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz rację, ten przeklęty komfort, który uwielbiamy, gdyby nie on ludzie robiliby mnóstwo wspaniałych rzeczy! ;)


  Kinga Dobrowolska – blog
  Zapraszam Cię serdecznie ♥


  OdpowiedzUsuń
 8. Ojj nie cierpię toksycznych znajomości. Już tyle razy... w sumie po prostu za każdym razem przejechałam się na "przyjaciołach", czułam się jakby mi podcinali skrzydła dla własnej korzyści. Tyle lat straciłam. Mam nadzieję, że teraz będę już mieć tylko pozytywnych znajomych :)
  Zapraszam! www.zuzu-zuzannaxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Wonerful and stylish photos! ☂

  Would you like to follow each other? Lemme know :)

  Blog de la Licorne

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepiękne zdjęcia :O jesteś niesamowicie urodną kobietą!! Oraz wpis, wartościowy <3

  Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com/2018/11/torby-pokrowce-wystroj-wnetrz-youpibagpl.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziewczyno ty nie masz pojęcia co to toksyczna relacja, nie próbuj udawać ze wiesz cokolwiek o życiu bo to az smieszne

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest motywacją do dalszego pisania!
Jeżeli blog Ci się podoba, to zaobserwuj, a jeśli spodoba mi się Twój- na pewno odwdzięczę się tym samym :)