Zabieram Was do Jerozolimy!


Każdy wstawia zdjęcia z wakacji, to i mnie zatęskniło się za widokiem palm i szumem wody. Niestety, na swoje wakacje wciąż muszę jeszcze poczekać do września, ale postanowiłam choć trochę osłodzić sobie oczekiwanie,  a i przy okazji opowiedzieć Wam o moich wrażeniach z odwiedzin Jerozolimy.

Z Tel Avivu do Jerozolimy można bardzo łatwo i komfortowo dostać się autobusem, odjeżdżającym z głównego dworca. Podróż nie zajmuje długo,  a ceny biletów oscylują w granicach 20 szekli w jedną stronę za osobę.


Pierwsze odczucie po przyjeździe do największego miasta Izraela? Rozczarowanie pogodą! Jadąc tam w środku maja, nie nastawiłam się na deszcz i chłód! Na szczęście był to tylko chwilowy kaprys pogody i za jakiś czas niebo się rozjaśniło. Moja rada? Zawsze sprawdzajcie prognozę pogody, bo ta czasami może być nieobliczalna! :)
Druga rzecz, która mnie uderzyła po samym wjeździe do Jerozolimy, 
to widok Żydów. Był to dla mnie niejaki szok kulturowy, bo do tej pory nie 
spotkałam w jednym miejscu tak licznej grupy osób, demonstrującej swoje przywiązanie 
do kultury czy religii. Tam każdy napotkany chłopak, o ile nie był turystą, 
nosił na głowie jarmułkę; często można było spotkać także mężczyzn 
w pełnym tradycyjnym ubiorze.


Jerozolima, miasto trzech religii, ma do zaoferowania wiele, nie tylko osobom religijnym. Naprawdę trudno nie wpaść w zachwyt, przechadzając się ulicami tego miasta. Jest ono zupełnie inne od tych, które dotychczas udało mi się odwiedzić w Europie.

Stare miasto, otoczone grubymi murami, historycznie podzielone jest na cztery dzielnice: Chrześcijańską, Ormiańską, Żydowską i największą Muzułmańską, wraz z przyległym do niej wzgórzem Świątynnym. Przy przekraczaniu granic każdej z dzielnic, spotykamy żołnierzy, którzy dbają o bezpieczeństwo.Każda dzielnica jest inna, ma swoją wyjątkową historię i miejsca, których nie można pominąć. Jerozolima jest tak ogromnym nagromadzeniem zabytków, że jadąc 'na żywca' można naprawdę bardzo łatwo się pogubić. 
Moim ogromnym rozczarowaniem okazała się Via Dolorosa- mogłoby się zdawać, że jest to jedno z najważniejszych i najbardziej przepełnionych symboliką miejsc dla chrześcijan. Nie potrafię ubrać w słowa swojego rozczarowania, które czułam, gdy kilkukrotnie przechadzaliśmy się Drogą Krzyżową w poszukiwaniu kolejnych stacji, które giną gdzieś wśród tandetnych breloczków i plastikowych chińskich pamiątek. To zatrważające, że takie miejsca są aż tak bardzo skomercjalizowane i, że my, ludzie, tak łatwo na to pozwalamy.
Następnym razem, gdy będę w tym miejscu, na pewno rozważę wycieczkę z przewodnikiem, który pomoże mi lepiej zrozumieć historię tego pięknego i nasiąkniętego wyjątkową atmosferą miejsca.
W każdym razie, Jerozolima to niezwykle ekscytujące i niezapomniane doświadczenie. A widok z Góry Oliwnej o zachodzie słońca... marzenie!

You May Also Like

12 komentarze

 1. Wow, kochana cudowne zdjęcia! <3
  Jerozolima to miejsce, które chciałabym w przyszłości osobiście odwiedzić.

  Twoje rozczarowanie na temat pozakrywanych stacji jest uzasadnione. Sam Wojciech Cejrowski w jednym z odcinków jego popularnego programu o tym opowiadał... ehhh, świat podąża w złym kierunku...
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne zdjęcia

  http://emistrazaczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jerozolima jest prześlicznym miejscem widać to na tych zdjęciach <3

  ZAPRASZAM NA MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda przepięknie! Mam nadzieje że mi również kiedyś uda się zobaczyć Jerozolimę na żywo :)
  https://mvrysia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna stylizacja. Ten top wygląda świetnie z tymi spodniami, jest świetnym zestawieniem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia z wyjazdu, wyglądacie na prawdę cudownie. Pozdrawiam cieplutko kochana ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jejuuu ale tam pięknie! Z chęcią bym tam pojechała! :)
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne zdjęcia i bardzo ładne widoki :D
  Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie spodziewałam się, że Izrael jest tak piękny i urokliwy. Podoba mi się Twoja stylizacja.
  Pozdrawiam.
  www.tipsforyoungers.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. O kurcze, ale robi na mnie wrażenie to miejsce, w tym momencie dopisuje sobie Jerozolimę to miast, które chcę zobaczyć :)
  Ale słabo z tymi stacjami drogi krzyżowej, niby to najważniejsze miejsce dla religii, to łączą go ze swoimi korzyściami handlowymi, wstyd.

  http://live-telepathically.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest motywacją do dalszego pisania!
Jeżeli blog Ci się podoba, to zaobserwuj, a jeśli spodoba mi się Twój- na pewno odwdzięczę się tym samym :)