Back to School- Jak uczyć się języków obcych?

by - września 12, 2016


Często słyszę pytania, dotyczące mojej dobrej znajomości jakiegoś języka- a ściślej mówiąc, angielskiego. Od zawsze byłam osobą "językową", jeśli mogę to tak nazwać, i nauka języków nigdy nie przychodziła mi z trudem. Być może jest to związane z moją pasją i potrzebą podróżowania, poznawania obcych kultur. Obecnie uczę się języka angielskiego i niemieckiego, oba zdaję na maturze i myślę, że idą mi one całkiem dobrze, o czym może świadczyć najwyższa w skali ocena na koniec poprzedniego roku :)

 Najłatwiejszą, a zarazem najtrudniejszą metodą (tzw. "skok na głęboką wodę"), jest oczywiście wyjazd do państwa, w którym na co dzień posługuje się danym językiem. Ja miałam taką okazję i jestem niesamowicie zadowolona, że z niej skorzystałam. Przez dwa lata miałam możliwość mieszkania w przepięknym i bogatym kulturowo kraju, jakim jest Szkocja, dzięki czemu nauczyłam się języka angielskiego.
Wiem jednak, że nie każdy ma taką okazję, dlatego zapraszam na moje rady, jak skutecznie uczyć się języka! :)

 Korzystaj z różnych źródeł
Doba internetu daje nam nieograniczone źródło materiałów, z których możemy korzystać. Najprzyjemniejszą formą nauki dla mnie jest oglądanie filmów w danym języku, najlepiej z napisami. Jestem wierną fanką seriali (w szczególności Gossip Girl i Pretty Little Liars) i w wolnej chwili zawsze nadrabiam zaległości. Polecam stronkę http://www.watchepisodes1.tv/ ,na której możecie znaleźć wiele seriali w różnych językach! Rozmawiaj, rozmawiaj, jeszcze raz rozmawiaj
Myślę, że wiele osób ma barierę językową i po prostu boi się mówić w obcym języku, by nie popełnić błędu i się nie zbłaźnić. Uważam jednak, że pierwszy krok jest najtrudniejszy, a później idzie jak z płatka :) Z autopsji wiem, że speaking jest w szkole nieco pomijany (chociaż ja obecnie absolutnie nie mogę narzekać :)), a przecież to mowa jest kluczowa w porozumiewaniu się. Dlatego warto zainwestować w lekcje  z native speakerem, bo dają rewelacyjne efekty!


 Jeśli masz możliwość, zaplanuj wyjazd
Nie ma lepszego sprawdzenia swoich językowych umiejętności niż zderzenie się z rzeczywistością! Zakup bułek w lokalnej piekarni może stać się nie lada wyzwaniem, gdy musimy użyć obcego języka ;) Sporo moich znajomych ma rodzinę za granicą, dzięki czemu mogą co jakiś czas do nich wyjechać. Jeśli Ty też staniesz przed taką możliwością- nie wahaj się, gwarantuję, że będzie to świetna przygoda!
A jakie są Twoje sposoby? :)

You May Also Like

15 komentarze

 1. Piękne zdjęcia. Bardzo mi się podobają

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne zdjęcia. :) Najważniejsze to właśnie dużo rozmawiać! Bez tego zapomina się słowa, a dodatkowo nigdy się nie poprawi wymowy, ani płynności.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie sprawa wygląda tak, że mieszkam od dwóch miesięcy w Niemczech. Nigdy w życiu nie miałam do czynienia z tym językiem i nie mam nawet podstawy podstawy :) zaczynam szkołę językową dopiero w listopadzie a do tego czasu jestem uziemiona i nie umiem nic powiedzieć :( ciągle oglądam niemiecką telewizję, słucham radio, piosenek no i nic :( mam książki, staram się uczyć słówek ale ciężko mi samej w domu :(

  OdpowiedzUsuń
 4. ja zdalam FCE na A i bylam taka z siebie dumna, haha! Mi akurat jezyki tez nie przychodza z trudem:)

  http://karolinaslomka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Języki to moja największa pieta achillesowa. Od półtorej roku mieszkam w Niemczech a język nadal jest mi obcy...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja od dwóch lat mieszkam w Holandii, a tu płynnym angielskim posługuje się praktycznie każdy. I gdybym teraz mogła cofnąć czas i wrócić do liceum to z pewnością uczyłabym się więcej słówek. Z gramatyką nie mam problemów, ale słówka staram się nadrabiać dopiero teraz. Często zdarzało mi się, że musiałam wytłumaczyć coś komuś "okrężną drogą" przez to, że w szkole nie chciało mi się czasem ich uczyć :) Ale staram się ciągle poprawiać swój angielski :) A właśnie, wiesz może gdzie można obejrzeć Gossip Girl z angielskimi napisami?
  Buziaki,
  ohmels.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoje sposoby są w zupełności trafione. Według mnie nie nauczymy się języka jeśli nie będziemy go używać i jeśli nie będziemy mieć z nim częstszej styczności niż tylko na lekcjach. W większości przypadków jeśli jesteśmy zdani tylko na siebie a wystąpi konieczność użycia języka powinno nas popchnąć w kierunku udoskonalania go jeszcze bardziej

  http://modaiurodawedlugjulii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Podziwiam cię, że tak dobrze idzie ci niemiecki. Ja jestem typowo angielska. Mówię płynnie, zdaję rozszerzenie.... natomiast niemiecki. Idzie mi gorzej niż matematyka czy nawet chemia :(

  https://roseaud.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że wyjazd zawsze był i będzie najlepszą i najskuteczniejszą nauką. ;) Chciałabym mieć okazję i wyjechać gdzieś za granicę, gdzie będę miała osobiście styczność z obcym mi językiem.
  Przepiękne zdjęcia!

  killa-killaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. swietne sposoby, dzieki wielkie za podanie tego linku z serialami z ang napisamy, bardzo sie ciesze, ze udalo mi sie trafic na ten post :)

  odwdzięczam się za KAŻDĄ obserwację, zapraszam na nowy post! http://justemsi.blogspot.com/2016/09/dziwnow-is-good-taste-by-creme-de-la.html

  OdpowiedzUsuń
 11. cudowne zdjęcia
  http://fashionbyalexandra1999.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. W podstawówce z angielskim radziłam sobie bardzo dobrze. Chodziłam 2 razy w tygodniu na korepetycje i miałam prawie same piątki. Jednak w gimnazjum trafił mi się beznadziejny nauczyciel, który niestety nie umie uczyć. Takie jest moje zdanie. Na lekcjach każdy robi co chce, więc nikt nie wynosi z nich nic pożytecznego. W ostatnim czasie zdałam sobie sprawę, że kiepsko radzę sobie z mówieniem oraz słuchaniem, dlatego zapisałam się na dodatkowy kurs, który będzie prowadzony w mojej szkole od pażdziernika. Mam nadzieję, że polepszy się moja wymowa. :)
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest motywacją do dalszego pisania!
Jeżeli blog Ci się podoba, to zaobserwuj, a jeśli spodoba mi się Twój- na pewno odwdzięczę się tym samym :)